Church Leaders

STAFF

Pastor/Head of Staff: Rev. Dr. Karel A. Hanhart
Admin./Food Pantry Director: Cherie Andringa
Treasurer: Barb Shorrel
Finance Clerk: Carla Ingalls
Custodian: Bob Lindsley
Organists/Pianists: Judy Brist, Barbara Sandford
Choir Director: Allan Peterson
BELL (Newsletter) Editor: Lynda Butek
Office Volunteers: Corine Boos, Esther Frazier, Margi Kohl, Kathi Mandelert, Hess Morrison, Jinx Smith

SESSION

Moderator: Rev. Dr. Karel Hanhart
Clerk: Bruce Miller
Presbytery Delegate: Robert Denman
Class of 2014: George Fleming, Rick Koepke
Class of 2015: Corine Boos, Robert Denman, Julie Stafford
Class of 2016: Larry Annett (2nd Term), Gene Peissig (2nd Term), Allan Wolfe (2nd Term)

DEACONS

President: Bonnie Gullickson
Secretary: Anne Welke
Treasurer: Dick Kemp
Class of 2014: Marlys Daniels, Barb Meredith, Anne Welke
Class of 2015: Bonnie Gullickson, Dick Kemp
Class of 2016: Mary Flater (2nd Term), Dan Duffenbach (2nd Term), Bruce Miller (1st Term)

ENDOWMENT FUND

BOARD OF TRUSTEES

President: Jinx Smith
Treasurer: George Fleming
Class of 2014: Robert Denman, Jinx Smith
Class of 2016: George Fleming (2nd Term), Dick Kemp (1st Term) Ann Gordon (1st Term)

2014 NOMINATING COMMITTEE

Session: Larry Annett, Bruce Miller
Congregation: Deb Bieging, Deb Buckli, Jinx Smith, Julie Stafford, Patti Stiles

PRESBYTERIAN WOMEN

President: Julie Stafford
Vice President: Marlys Daniels
Secretary: Corine Boos
Treasurer: Kathi Mandelert

PRESBYTERIAN MEN

President: Jim Mandelert
Treasurer: Vance Kohl

OPERATIONS TEAM

Moderator: Pastor Karel
Finance Team: Barb S., Rick K.
Personnel Team: Ruth R., Jim B., Kathy F., Larry A.
Property Team: Jeff B., Bob L., Jim M., Gene P., Al W.

WORSHIP PLANNING

Moderator: Pastor Karel
Worship leaders: Erik A., Jon B., Holly G., Alex H., Jeannette M., Gene P.
Worship Committee: Lynda B., Mary F., Jeanette M., Gene P.
Sound/Video: Jim M. and Rich K.
Music: Judy B., Barbara S., and Al P.
Tuesday/Friday prayer group: Erik A.

FINANCIAL REVIEW TEAM

Class of 2014:     Corine Boos
Class of 2015:     Esther Frazier
Class of 2016:     Kevin Litten

STEWARDSHIP TEAM

Bruce M., Margi K., Chuck N., Ryan R., Julie S., Al W.

CHRISTIAN EDUCATION

Children’s Education: Ruth R.
Adult Education: Gene P., Pastor Karel

COMMUNICATIONS

Bell and local newspapers: Lynda B.
Electronic sign: Corine B.
Historian: Bruce M.
Office & Announcements: Cherie A.

MEALS AND SPECIAL EVENTS

Sunday Hospitality & Potlucks: Team Leaders, Deacons, Shepherds
Wednesday Night Meal Coordinators: Kathi M., Margi K.
Funerals: Anne W, Marlys D., PW
Post Hospitalization: Marlys Daniels, PW

MISSION GROUPS AND PROJECTS

Mission Team: Al W., Corine B., Peggy F., Bonnie G., Kevin L., Pastor Karel
Chippewa Falls Mission Coalition: Anne W, Bonnie G.
FPC Food Pantry: Cherie A., Sharon H., Larry A., Pat A., Diane C., Marlys D., Holly G., Barbara G., Bonnie G., Doug G., Linda H., John J., Dick K., Rick K., Margi K., Lois L., Kathi M., Barb M., Jim M., Gene P., Sue R., Bruce R., Sue S., Anne W.
Agnes’ Table Coordinator: Holly G.
CARE-Link Coordinator: Michelle F.
Open Door Clinic Coordinator: Mary M.
Prayer Chain: Margi K., Bonnie G.
Transportation (Medical Appts.): Anne W.
Transportation (Church): Dick K.
Home Communion: Barb M.
Sunshine Cards: Margi K., Hess M., Lea D., (Postage paid by PW
Home Communion: Barb M.
Hospital Admissions: Shepherds

Comments are closed